Przygotujmy się finansowo na zimę

03.01.2024

Z każdą kolejną zimą zmartwienia finansowe rosną. Rosną ceny ogrzewania, upragnione prezenty na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok stają się coraz droższe, a sama zima z opadami śniegu zdaje się ciągnąć w nieskończoność aż do kwietnia.

Nie zapominajmy jednak o dobrych stronach tego sezonu – białych stokach, domowym zaciszu, feriach i rodzinnych spotkaniach, możliwości wyciszenia się w długie wieczory.
Czy jest sposób, aby przygotować się finansowo na zimę, abyśmy nie martwili się niepotrzebnie, ale mieli czas, aby się nią cieszyć? Tak, a my w iCredit chętnie udostępnimy kilka przykładowych wytycznych na ten temat:

Ogrzewanie niestandardowe

Duża część zimowego budżetu przeznaczona jest na ogrzewanie. Zwłaszcza w tym roku nie da się dokładnie przewidzieć, ile będą kosztować poszczególne metody ogrzewania, więc można wybrać tę najbardziej opłacalną, ale można wprowadzić wiele innych ulepszeń:

Uszczelnij okna i drzwi domu i bloku

Nie pozwól, aby Twoje pieniądze przedostały się przez nieuszczelnione okna lub drzwi wejściowe. Nawet mając pod ręką trochę pieniędzy i materiałów, możesz uszczelnić swój dom, aby zatrzymać ciepło w środku.

Wymień stare urządzenia elektryczne na nowsze

Kuchenka, bojler, termowentylator elektryczny – wszystkie zużywają dużo energii elektrycznej, a co za tym idzie, pieniędzy. Sprawdź zużycie każdego z nich i jeśli na rynku są tańsze, wymień je. Inwestycja będzie tego warta, bo w kolejnych latach zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

Sporządź listę wydatków

Niewiele osób jest, w stanie powiedzieć, gdzie trafiają ich pieniądze. Większość z nas mniej więcej wie, ile coś ich kosztuje, ale często zdarza się, że z naszych portfeli wyparowały dziesiątki, a czasem setki złoty.
Aby zapobiec takiej amnezji finansowej, sporządź listę wydatków — wypisz wszystkie dochody, a następnie wszystkie wydatki - od spłaty pożyczki po czekoladki dla dzieci.
Tylko wtedy uzyskasz jasny obraz tego, na co idą Twoje pieniądze i gdzie możesz zaoszczędzić, dzięki czemu będziesz przygotowany na każdą sytuację finansową tej zimy.

Więcej wiadomości
Poprzedni Przyjazne dla budżetu Świąta Bożego Narodzenia
18.12.2023

Nie macie wrażenia, że obchodzenie każdego święta wiąże się z dużymi wydatkami?

Dowiedz się więcej
Następny Postanowień noworocznych
04.01.2024

Nowy rok nadchodzi, aby dać nam nową szansę, aby stać się lepszą wersją siebie, zbliżyć się trochę do wymarzonego życia, ponownie znaleźć si...

Dowiedz się więcej