Jak finansowo przetrwać euforię Czarnego Piątku?

20.11.2023

Wraz z początkiem listopada wszyscy zakupoholicy zacierają ręce z zadowolenia - nadchodzi czas wielkich obniżek. Co roku tzw. Black Friday zamienia się w swoiste polowanie na zniżki, które rozpalają w nas ducha rywalizacji - czy uda nam się złapać wszystkie rabaty, i czy w pełni wykorzystamy kuszące oferty?

Nierzadko jednak w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że nie zaoszczędziliśmy zbyt wiele, bo możliwe, że sprzedawcy wprowadzili nas w błąd co do cen lub kupiliśmy rzeczy, których nigdy nie użyjemy. A gdy już "wyciągniemy kreskę", to tak zwany Czarny Piątek rzeczywiście okazał się czarny, ale dla naszych finansów.

Nie chcemy nakłaniać do rezygnacji z rabatów, a jedynie wskazać, jaką strategię należy opracować, aby przetrwać finansowo:

Czego naprawdę potrzebujesz?

Rozejrzyj się po swoim domu. Czy znajduje się w nim niedziałający lub przestarzały sprzęt mający co najmniej 5 lat? Jaki jest stan mebli? Czy są jakieś zepsute lub uszkodzone przedmioty?

Wszystkie te elementy należy wymienić, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w domu. W przypadku urządzeń elektrycznych, zakup nowego, bardziej ekonomicznego urządzenia może przynieść dodatkowe oszczędności dzięki zaoszczędzonej energii elektrycznej.

O czym marzysz?

Czy jest coś, o czym naprawdę marzysz, ale ciągle odkładasz to na później, bo "teraz nie czas"? Cóż, tradycyjna wyprzedaż to właściwy moment na spełnienie takich marzeń po obniżonych cenach.

Zanotuj, gdzie kupisz swoje marzenie i jeśli to konieczne, weź pożyczkę, ale spraw, by się spełniło. Doświadczysz prawdziwej wewnętrznej satysfakcji, a to da ci inspirację do dalszej niestrudzonej pracy.

A skąd można mieć pewność, że coś jest marzeniem, czy tylko zachcianką? Jeśli nadal o tym myślisz tydzień po zobaczeniu tego w sklepie, to jest to marzenie, a nie zachcianka.

Czy kupiłbyś go, gdyby nie był przeceniony?

Jest to również ważne pytanie, które należy sobie zadać, aby sprawdzić, czy warto wydawać pieniądze lub zaciągać kredyt na zniżki.

Jeśli kupujesz go tylko dlatego, że jest tańszy, lepiej oszczędzaj pieniądze. Ale jeśli i tak planujesz dokonać zakupu, skorzystaj z rabatu i ciesz się nowym zakupem.

Czy masz listę?

Główną zasadą przy wydawaniu pieniędzy jest robienie zakupów według listy. Niezależnie od tego, czy masz pieniądze, czy zaciągniesz pożyczkę, najpierw zrób listę wszystkiego, czego potrzebujesz lub o czym marzysz.

Kiedy zbliża się dzień wyprzedaży, rób zakupy według listy i nie odchodź od niej tylko dlatego, że jest więcej przecenionych produktów.

Widzisz, nie jest tak trudno być zarówno zdrowym na umyśle, jak i szczęśliwym pod koniec corocznego Czarnego Piątku.

Więcej wiadomości
Poprzedni W te święta to my dajemy prezenty!
06.11.2023

Weź pożyczkę w okresie promocyjnym nowej kampanii iCredit i weź udział w naszym świątecznym konkursie odpowiadając na pytanie: "Jaki jest na...

Dowiedz się więcej
Następny Przyjazne dla budżetu Świąta Bożego Narodzenia
18.12.2023

Nie macie wrażenia, że obchodzenie każdego święta wiąże się z dużymi wydatkami?

Dowiedz się więcej