Jak uniknąć wysokich kosztów?

28.03.2023

Każdy z nas chciałby mieć tyle pieniędzy, aby zaspokoić potrzeby własne oraz swoich bliskich. Jak można to osiągnąć? W jeden bardzo prosty sposób: zacznij już od dzisiaj dbać o swoją finansową przyszłość.

W poniższych wierszach my w iCredit postaramy się bardziej wyjaśnić jak zaplanować wydatki, aby zaoszczędzić co najmniej 20% swoich dochodów oraz czy wzięcie szybkiej pożyczki jest dobrym pomysłem. Jednym z pierwszych i najważniejszych kroków do poprawy swojej sytuacji finansowej jest prowadzenie pełnej ewidencji miesięcznych dochodów i wydatków. Przygotowanie planu oszczędzania jest bardzo ważne ale zanim zaczniesz to robić, powinieneś najpierw zwrócić szczególną uwagę na pieniądze, które wydajesz każdego miesiąca. Aby zobaczyć czarno na białym dokładnie ile pieniędzy wydajesz miesięcznie konieczne jest wybranie odpowiedniego sposobu opisania części wydatkowej. Możesz zatrzymać się przy dobrze znanej białej kartce i długopisie lub skorzystać z jednej ze świetnych, nowoczesnych aplikacji internetowych albo możesz wykonać takie obliczenie na komputerze w programie Excel. W dzisiejszych, zabieganych czasach coraz więcej osób woli korzystać z aplikacji online ponieważ telefon komórkowy jest zawsze pod ręką. 

A co zaksięgować jako wydatek? Istnieje kilka rodzajów wydatków: 

  • wydatki stałe -  to najogólniej mówiąc wszelkie domowe rachunki, które musisz ponosić co miesiąc takie jak: prąd, ogrzewanie, woda, rachunek za telefon, opłata na czynsz, raty szybkich kredytów czy pożyczek i szereg innych. 
  • wydatki zmienne - to te, które nie występują co miesiąc, ale trzeba o nich wiedzieć, takie jak: opłata za winietę, ubezpieczenie mieszkania, nowe ubrania, wymarzone wakacje i tp.
  • wydatki nagłe -  czyli nieplanowane, jak naprawa zepsutego zlewu lub pralki,  choroba oraz zakup leków. Te nieprzewidziane wydatki potrafią czasem „spędzić sen z powiek” i jeśli nie mamy dostępnych oszczędności, musimy szukać pomocy w postaci pożyczki lub szybkiego kredytu.

Czy wzięcie szybkiej pożyczki jest opcją?

We współczesnym świecie być może bardzo niewielka część ludzi nie zdecydowała się na zaciągnięcie szybkiej pożyczki. Nie ma nic złego w pomaganiu sobie w trudnych chwilach kiedy trzeba opłacić jakiś rachunek lub jakąś bieżącą potrzebę. Teraz zaciągnięcie tak szybkiej pożyczki jest niezwykle wygodne i łatwe. Możesz nawet złożyć wniosek online. My w iCredit radzimy, gdy potrzebujesz konkretnej pożyczki lub szybkiego kredytu, aby dokładnie rozważyć wysokość rat w stosunku do swoich dochodów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój budżet osobisty nie ulegnie poważnemu załamaniu.

Zaoszczędź co najmniej 20% swoich dochodów w zależności od tego jaki jest Twój podstawowy miesięczny dochód, my w iCredit zalecamy oszczędzanie około 20% z tego. To z pewnością zapewni Ci spokój finansowy w przyszłości. Jeśli na tym etapie uczysz się kontrolować swoje wydatki i starasz się oszczędzać, to może te 20% wyda ci się bardzo dużą kwotą, więc możesz zacząć od np. 10% i stopniowo je zwiększać. Po pewnym czasie, będziesz miał oszczędności, które mogą ci posłużyć na jakąś inwestycję w biznes lub pomóc wyjść z „awaryjnej” sytuacji. W każdym razie my w iCredit uważamy, że nie należy ignorować potrzeby posiadania osobistych oszczędności. Więcej jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy, wiele osób twierdzi, że mogłoby zacząć od jutra, gdyby tylko zechciało. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej. Kultura finansowa i nawyki budowane są stopniowo i z czasem, dlatego trzeba włożyć wiele wysiłku, aby nauczyć się oszczędzać. Oczywiście nigdy nie jest za późno, aby zacząć, a my w iCredit radzimy zacząć już teraz.