Konto oszczędnościowe dla dzieci – jak zaplanować przyszłość dla spokoju ducha naszych dzieci?

25.11.2022

Otwarcie konta oszczędnościowego dla dziecka jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych rzeczy, które ukształtują przyszłość zarządzania finansami Twojej pociechy.

Kiedy jesteś młodym rodzicem, prawdopodobnie myślisz głównie o swoich bieżących potrzebach związanych z rodziną czy bliskimi i niejako zaniedbujesz to, co czeka Ciebie i Twoich najbliższych w przyszłości. W iCredit radzimy, abyś myślał więcej o przyszłości finansowej.

Dlatego radzimy otworzyć konto oszczędnościowe?

Co jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to połączenie dwóch produktów bankowych – zwykłego konta osobistego oraz lokaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy wyższe oprocentowanie, które pozwala pomnażać zgromadzone na nim pieniądze, a jednocześnie pozwala na swobodne wypłacanie. Można je otworzyć dla dziecka w każdym wieku.

Jakie korzyści daje otwarcia konta oszczędnościowego dla dziecka?

  • Zabezpieczenie przyszłości naszego dziecka

Nawet niewielka kwota pieniędzy odkładana systematycznie na konto w efekcie daje nam zabezpieczenie na nieoczekiwane wydatki. Większość rodziców od najmłodszych lat uczy swoje dzieci wartości i znaczenia oszczędzania pieniędzy na przyszłość. W ten sposób, krok po kroku, ludzie budują swoją wiedzę finansową i uczą się odkładać pieniądze. My w iCredit popieramy ideę, że ważne jest, aby wychowywać dzieci w zakresie wiedzy finansowej i wierzymy, że nie ma lepszego sposobu na nauczenie swoich pociech niż pokazanie osobistego przykładu do naśladowania.

  • Nauka zarządzania

Dzięki temu, że dziecko dysponuje określoną kwotą pieniędzy zrozumie, że musi mądrze nią zarządzać. Wydawać je, tak by wystarczyło na wszystkie konieczne wydatki. Dzięki temu zauważy, że nieprzemyślane zakupy oznaczają brak możliwości realizacji swoich planów. Zrozumie, że podejmując przemyślane decyzje może osiągnąć wymarzony cel, nauczy się stawiać priorytety.

Jako nastolatek oprócz zarządzania dostępnymi środkami może dostrzec, że pieniądze odłożone na koncie oszczędnościowym generują dodatkowy dochód. Płacenie kartą może wiązać się ze zwrotem części wydatków, a korzystanie z nowoczesnych płatności mobilnych (np. Apple Pay, Google Pay, Blik) może oznaczać rabaty czy zdobycie premii pieniężnych. Racjonalne korzystanie z dostępnych możliwości, umiejętność „łapania” pojawiających się okazji z pewnością przydadzą mu się w dorosłym życiu.

  • Nauka odpowiedzialności i dyscypliny

Korzystanie z konta oszczędnościowego to także doskonała okazja do kształtowania u dziecka odpowiedzialności i samodyscypliny.

Jeżeli dajesz nastolatkowi kieszonkowe na pokrycie wszystkich jego miesięczne wydatków, to ono z tych pieniędzy płaci za swoje dodatkowe zajęcia. Może się zdarzyć, że w jednym miesiącu nie starczy lub zapomni o opłaceniu swoich zajęć np. korepetycji. Będzie to dla niego sygnał, że źle rozdysponował swoim budżetem.

  • Umiejętność oszczędzania

Konto oszczędnościowe dla dziecka to prosty sposób, aby zacząć odkładać swoim dzieciom pieniądze na przyszłość. Nie trzeba mieć dużych nadwyżek gotówki co miesiąc – nawet z niewielkich kwot po czasie może się nazbierać wysoki kapitał.

Ważne jest jednak systematyczne odkładanie mniejszych lub większych pieniędzy. Na konto oszczędnościowe warto odkładać nie tylko stałą kwotę co miesiąc, ale również wszelkie dodatkowe, większe pieniądze – prezenty na chrzciny, komunię czy urodziny, szczególnie wtedy, gdy kwoty są dosyć pokaźne i dziecko raczej nie jest w stanie wydać ich na swoje codzienne wydatki.

Założenie konta dla dziecka możliwe jest już praktycznie od momentu jego urodzenia aż do ukończenia 18 roku życia. Różnice są jedynie w możliwości dysponowania pieniędzmi – dzieci do 13 roku życia nie mają możliwości samodzielnego decydowania o zgromadzonych środkach.

Natomiast po ukończeniu 13 roku życia, gdy pojawia się już zdolność do określonych czynności cywilno-prawnych, małoletni mogą już zawierać niektóre umowy czy dysponować swoimi pieniędzmi.

Założenie konta w większości bankach można zrobić online, na co warto zwrócić uwagę wybierając konto:

  • Oprocentowanie konta
  • Koszt prowadzenia rachunku
  • Wymagane transakcje, aby konto było darmowe
  • Możliwość kontroli

W iCredit radzimy jak najszybciej założyć konto, bo jak wiemy wydać pieniądze można szybko. Zgromadzenie kolejnych oszczędności może trwać wiele lat, dlatego nie zwlekajmy z tak ważną decyzją, bo to zbudowanie kapitału dla naszych dzieci.

Więcej wiadomości
Poprzedni Jak zaoszczędzić pieniądze?
24.10.2022

Takie pytanie coraz częściej pojawia się na naszych ustach.

Dowiedz się więcej